Навігація та корисні матеріали
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 15 липня 2024 року.
- Угорський прем’єр уникає відповідей на головні питання
- Як убезпечитися від «каліфів на годину»
- Чому «томагавки» з США повертаються в ФРН
- Пропаганда чекає на «Патріотів за Європу»
Угорський прем’єр уникає відповідей на головні питання
«Прем’єр-міністр Віктор Орбан написав лідерам Європейської Ради про переговори, досвід першої фази миротворчої місії по Україні та угорські пропозиції. Якщо Європа хоче миру і мати вирішальний голос у врегулюванні війни в Україні та припиненні кровопролиття, вона повинна зараз розробити і здійснити зміну напрямку», – сказав радник угорського прем’єра Балаш Орбан в інтерв’ю Magyar Nemzet.
При цьому, за його словами, під час своїх поїздок до Києва та Москви Орбан зробив висновок, що Росія та Україна «дуже рішуче налаштовані воювати, і без втручання зовнішніх посередників ми побачимо дуже жорстокі руйнування в найближчі місяці. Сьогодні ми єдині, хто може вести переговори з усіма сторонами».
НАСПРАВДІ, своєрідною відповіддю «єдиному Орбану» з боку Європи вже стало скасування традиційного візиту делегації Єврокомісії до Угорщини (як головуючої країни), а також ще один можливий демарш з боку представників ЄС: бойкот саміту міністрів закордонних справ в Угорщині. Це рішення глав МЗС країн ЄС пов’язується з тим, що раніше Орбан демонстративно перешкоджав допомозі Україні, а також вирушив із візитами в Росію і Китай.
Три європейські дипломати, знайомі з планом бойкоту, розповіли виданню Politico, що в дати саміту в Угорщині глава європейської дипломатії Жозеп Боррель скличе глав МЗС ЄС на «офіційну» раду. Інший співрозмовник додав, що, бойкотуючи зустріч у Будапешті, європейські міністри хочуть «послати чіткий сигнал, що Угорщина не говорить від імені ЄС».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Орбан хоче припинення вогню не від тих
Натомість у своєму інтерв’ю Welt, Орбан каже, що «зараз час політиків, а не інституцій». При цьому угорський політик всіляко уникає відповіді на прямі питання: що робити з Путіним, який наполягає на визнанні чотирьох областей України та Криму «територією РФ?». Орбан «ллє воду» і про відповідальність Росії за злочини, які вона вчинила в Україні («я не хочу з’ясовувати зараз хто правий, хто ні»). Він також не може відповісти на питання: як можна вірити в нові «мирні договори» з РФ після того, як вона порушила всі попередні й т.д.
Якщо у «головного європейського переговорника» (яким себе вважає Орбан) немає відповідей на ці, перші та найголовніші питання, нема про що говорити далі.
Як убезпечитися від «каліфів на годину»
Цікавий посил Орбана про «зараз час політиків, а не інституцій». Один з прикладів російського шляху до «переговорів» наочно продемонстрував йому інший «великий політик» – Путін, який 15 липня особисто дав дозвіл на пуск доменної печі №5 металургійного заводу в окупованому Єнакієво.
А наприкінці минулого тижня в Росії запатентували торговельну марку «Мелитопольская черешня», про що радісно розповіли всі ресурси.
Те, як Москва завзято мародерить на ТОТ, відомо ще з 2014 року. За ці 10 років методи не просто не змінилися, а стали, що називається, «в законі». Наприклад, окупанти надали власникам ділянок, дач, паїв півтора місяця на підтвердження права володіння. Процес перевірки тривав з 22 квітня і завершився три дні тому.
У Центрі національного спротиву зазначили, що російська окупаційна влада в такий спосіб готується до «масового привласнення« земельних ділянок у регіоні: «Підтвердити право власності можливо лише за умови наявності паспорта РФ і оригіналів документів. Тож основну масу земель окупанти бажають просто відібрати». При цьому власників землі з України не пускають на ТОТ через «заборону в’їзду у РФ на 5 років».
Подібну практику російські окупаційні сили застосовують і щодо квартир та будинків. (Особливим попитом, звісно, користуються розташовані на березі моря). На ТОТ працює так звана «державна житлова інспекція», метою якої є виявлення порожніх квартир, чиї власники загинули або залишили регіон. Далі таку нерухомість оголошують «безгосподарною» та «націоналізують».
Цікаво було б побачити реакцію Орбана, якби росіяни так само господарювали з будапештською нерухомістю, або, наприклад, запатентували Токайські вина. Наразі цього не відбувається виключно через існування ЄС, НАТО (членом яких є Угорщина) та інших інституцій, які протягом десятиліть не тільки дотримуються міжнародного права, а й захищають його. У тому числі й від таких як Орбан «каліфів на годину».
Чому «томагавки» з США повертаються в ФРН
Щодо безпеки Європи, дуже показова нервова реакція Кремля на рішення США почати у 2026 році розгортання далекобійних ракет на території Німеччини. Нагадаємо, під час останнього саміту НАТО у Вашингтоні американці заявили про намір посилити захист своїх європейських партнерів на тлі російської агресії в Україні. Зокрема, у Німеччині з 2026 року тимчасово розмістять крилаті ракети Tomahawk, зенітні ракети SM-6 і нові зразки гіперзвукової зброї, здатні досягти території РФ.
Пєсков у відповідь попередив, що «потенційними жертвами в такому разі будуть європейські столиці, як це вже було під час СРСР».
НАСПРАВДІ, на репліку кремлівського літописця Зарубіна про те, що «в минулому подібне протистояння завершилося розпадом СРСР», Пєсков заявив, що зараз все навпаки, це, мовляв, «Європа тріщить по швах».
Щодо «минулого протистояння», то американська зброя дальньої дії дійсно перебувала у Німеччині під час «холодної війни» і була повністю виведена з ФРН на тлі розпаду Варшавського блоку. В листопаді 1990 року учасниками Наради з безпеки і співробітництва в Європі (в тому числі й СРСР) була прийнята «Паризька хартія для нової Європи», яка декларувала, що її країни «прихильні поступовому, еволюційному переходу до нового порядку в мирних умовах, а не через війни та конфлікти».
І нинішнє повернення американських «томагавків» замість тодішніх «першингів» до Німеччини зумовлене насамперед посиленням європейської системи стримування від Росії, до кордонів якої з лютого 2022 року посунулися 43 нові об’єкти НАТО. Бо саме Росія з того часу наполегливо роздмухувала «гарячу» війну в Європі, відкушуючи шматки у Грузії, Молдови та України. А тепер вже «холодно» і цинічно планує «ядерний удар по Познані» й не приховує плани подальшого розширення «периметра стабільності» навколо себе.
Пропаганда чекає на «Патріотів за Європу»
Наратив «Європа тріщить по швах» буде дуже популярним в Росії найближчим часом. І просувати його почнуть у тому числі за допомогою депутатів Європарламенту. Французьке «Національне об’єднання» Марін Ле Пен і партія «ФІДЕС – Угорський громадянський союз» Орбана офіційно сформували фракцію «Патріоти за Європу». Вона стане третьою (84 депутати з 12 країн ЄС) за чисельністю в Європарламенті..
Її члени проповідують ультраправий націоналізм і євроскептицизм. Та переконують, що миру в Україні потрібно досягати за будь-яку ціну, бо це в інтересах ЄС. Орбан взагалі сподівається, що «Патріоти за Європу» стануть найпотужнішою політичною силою на вкрай правому фланзі Європарламенту. «Наш ліміт – це небо», – без зайвої скромності заявив він.
НАСПРАВДІ, на рівні ЄС уже давно робляться спроби створити свого роду «правий інтернаціонал», об’єднавши під одним дахом правих популістів та інших ультра. Поки що вони роз’єднані та представлені двома фракціями «Ідентичність і демократія» та «Європейські консерватори й реформісти», а також позафракційними депутатами – наприклад, представниками німецької АдН, з якою не хоче «дружити» Ле Пен.
Тому, як вказує, зокрема, видання Frankfurter Allgemeine Zeitung, план створення фракції «Патріотів за Європу» свідчить не про зближення такого роду партій із різних країн, а радше про подальше роздрібнення цього політичного спектра. Праворуч від головної «Європейської народної партії» тепер не два, а аж чотири угруповання – дві наявні фракції, одна майбутня та ще «Альтернатива для Німеччини» (сама по собі).
Так, Putinversteher мало на що вплинуть в Європарламенті. Але в тому, що російська пропаганда буде використовувати їх та «Патріотів за Європу» і видавати це все за позицію Євросоюзу, сумнівів немає.