Аналітика

«9 мая» у пропаганді Кремля: які меседжі поширюють та що з ними не так

Навігація та корисні матеріали

У російській пропаганді «9 мая», тобто День Перемоги над нацистською Німеччиною, посідає чільне місце: пропагандисти його сакралізують та підносять роль СРСР, а усіх хто не згоден з цим називають «русофобами» та «фашистами». Проте ті, хто досі кричить про свої «подвиги» у Другій світовій, в наш час самі розпочали та ведуть війну проти України й всього демократичного світу.

Як російська пропаганда обрамлює свої дезінформаційні кампанії щодо «9 мая»? 

Як правило, російські наративи та меседжі щодо «9 мая» циклічні, тобто кожного року відтворюються одні й ті самі тези. Лише враховуються локальні та часові контексти (які пов’язують з актуальними подіями). 

Зокрема, російська пропаганда вже у березні-квітні цього року почала поширювати обрамлення для подальшої кампанії щодо «9 мая», які фокусуються на контексті війни проти України. 

Наприклад, у квітні Telegram-канал «Приднестровец» опублікував допис нібито «українці збираються атакувати Червону площу в Москві на 9 травня». Як пише проєкт «Без Брехні»,  насправді пропагандисти використали відео «Факти ICTV», яке є в публічному доступі. Проте ні в підписі до справжнього відео, ні в самому відео нічого не йдеться про «удар».

До цього у березні російська пропаганда використала для своїх маніпуляцій законопроєкт щодо внесення зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України зі встановлення неробочих святкових днів та розповідала, що замість 9 травня Україна запроваджує нове свято — «Перемоги над Московією». StopFake також спростував цю «інформацію», пояснивши, що законопроєкт, який ще не виносився на голосування в парламенті, пропонує не скасовувати наявні свята, а лише встановити інші неробочі святкові дні. Зокрема, автори документа хочуть запровадити «День миру» 21 вересня, щоб відзначати цього ж дня «святкування мирного життя після Перемоги України над російською військовою агресією». 9 травня пропонується залишити святковим днем, але робочим.

У меседжах, що стосуються «9 мая», як правило, посилюються наративи про «русофобію» та «нацистську політику» у певних країнах.  

Наприклад, Латвія, Литва та Естонія найчастіше потрапляють під приціл меседжів про «країни нацистів», які скасовують «пам’ятні дні» та ще й «карають за будь-які спроби порушити це». 

Крім того, російська пропаганда додає до цього згадки про українців, аби викликати вороже ставлення, як-от, у фрагменті з публікації 2022 року російського Baltnews, що входить у медіагрупу «Россия сегодня»: «При цьому буквально за умовчанням антиросійська агресія деяких українців, які прибули до Естонії, провокацією, судячи з усього, не вважається». 

Окрім того, російська пропаганда не полишає спроб поширення своїх базових наративів про Другу світову, які також підтримує і самопроголошений президент Білорусі Лукашенко. Наприклад: «Ми пам’ятаємо всіх безвинних жертв цинічних експериментів та жахливої жорстокості гітлерівських катів. І не втомимося нагадувати народам Європи про те, хто поставив крапку в найкровопролитнішій війні за всю історію людства». 

Прикладом може також слугувати заява спікера Держдуми РФ В’ячеслава Володіна, який заявив у 2022 році, що нібито «нинішнє покоління політиків Заходу хоче переписати історію та перекреслити подвиг радянських людей у Другій світовій війні»

Що не так з меседжами Кремля щодо «9 мая» та чому РФ не краща за нацистську Німеччину?

Своїми меседжами Росія прагне монополізувати Перемогу, але визначний внесок з боку СРСР належить саме Україні та українцям.

Крім того, наразі саме Росія є нацистською державою, яка навіть в естетиці копіює Третій Райх, а явні паралелі сучасної російсько-української війни з Другою світовою аж ніяк не на користь Росії:

  1. Гітлер розв’язав війну через власні імперські амбіції. Путін також намагається відродити імперію та захопити Україну, яку вважає своєю колонією.
  2. Нацистська Німеччина на чолі з Гітлером вела війну на винищення, вчиняла геноцид, ставила під сумнів право інших народів і держав на існування. Так само зараз вчиняє Росія на чолі з Путіним. Він стверджує, що українців немає, а українська держава не має права на існування.
  3. Нацистська Німеччина примусово вивозила населення з окупованих територій. Так само зараз вчиняє Росія. У березні Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна за викрадення українських дітей.

Які загрози становить війна РФ проти України?

Росія руйнує світовий порядок, що склався після Другої світової війни. Якщо Путіна не зупинити, реальністю може стати ще страшніша Третя світова.

Крім того, президент РФ оголосив своїм ворогом не лише Україну, а весь Західний світ (фактично  —  всі демократичні країни). За його планами, Україна мала впасти першою і відкрити шлях для подальшої агресії. Якщо Путіну не завдати поразки в Україні, він атакуватиме інші європейські країни, як це робив Гітлер після завоювання Польщі.

Історія довела, що спроби умиротворення агресора лише розпалюють його апетити. У 1930-х роках світ «проковтнув» аншлюс Австрії і дозволив Німеччині розчленувати Чехословаччину. Через недостатньо рішучу реакцію світу на незаконну анексію Криму та окупацію частини українського Донбасу Путін впевнився в тому, що Росія уникне покарання за розв’язання повномасштабної війни. Тож лише об’єднавшись, світ може його зупинити та не допустити нової глобальної війни. 

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Знайшли помилку? Виділіть текст на натисніть комбінацію Ctrl+Enter.

Навігація та корисні матеріали

Звіт про орфографічну помилку

Наступний текст буде надіслано до нашої редакції: